sâmbătă, 16 octombrie 2010

"Derby de (Republica Socialista)Romania"

La 22 martie 1989, Steaua a intalnit pe Dinamo in campionat si s-a impus cu 2-1 printr-un gol marcat de Balint in minutul 87. Meciul a fost unul presarat cu duritati, iar arbitrul Ion Craciunescu a eliminat doi dinamovisti, pe Camataru si pe Vaiscovici. Dupa incheierea partidei, in isteria generala, Ioan Andone a raspuns semnelor obscene pe care Valentin Ceausescu le facea catre jucatorii dinamovisti, de la inaltimea tribunei oficiale, si si-a dat jos chilotii tinandu-se de penis.

Un alt meci cu scantei a fost cel din 9 septembrie 1989. Steaua venea dupa 104 meciuri fara infrangere in campionat, dar Dinamo s-a impus cu 3-0, chiar in Ghencea, prin golurile marcate de Mateut 15, Daniel Timofte 76 si Cezar Zamfir 84. In meciul acela Hagi a fost eliminat in minutul 86

Traiasca acest derby de Moscova alaturi de PCR SI Iubitul Nostru Tovaras Nicolae Ceausescu !URAAAA URAAAA !